Zimný prechod Koruny Oravy

Ako príjemné osvieženie v aktuálnej vlne horúčav nám v tieto dni prišla reportáž z prvého známeho zimného prechodu Koruny Oravy. V decembri 2016 sa naň odhodlali Pavol s Ivanom. Ako toto náročné podujatie dopadlo sa dočítate nižšie – článok zverejňujeme v plnom znení, a je to veru čítanie na jeden hlt! 🙂

Keď ma Ivo oslovil s otázkou, že čo poviem na zimný prechod Koruny Oravy, tak som bez váhania povedal že idem do toho! Až neskôr keď som sa nad tým trochu zamyslel, tak som si uvedomil, že je to celkom úlet a predstava ako sa brodíme po pás v snehu ma trochu uzemnila… Kľúčom k úspechu bude vybrať vhodný termín, keď bude málo čerstvého snehu a zároveň bude trochu mrznúť, aby sme mohli kráčať bez brodenia a neboli totálne zmáčaní. Pokračovať v čítaní

Mapky konečne k dispozícii

Podarilo sa zrealizovať menšiu aktualizáciu stránky, a konečne sú k dispozícii aj mapky. Na stránke “Trasa prechodu” odteraz nájdete okrem slovného popisu aj interaktívnu turistickú mapu zo servera Freemap.sk s celým okruhom. Pokiaľ ste zvyknutí používať mapy od hiking.sk, trasa Koruny Oravy je k dispozícii samozrejme aj na serveri turistickamapa.sk.

Pripravili sme aj jednoduchú mapku vhodnú pre farebnú aj čiernobielu tlač vo forme 2-stranového letáčika, a k dispozícii je tiež GPS záznam aby ste sa v noci nestratili. Toto všetko nájdete v sekcii “Na stiahnutie“.

Nová sezóna začína

Zajtra to bude presne rok od publikovania poslednej novinky, a za ten čas sme boli aktívnejší viac na Facebooku než tu – pridávali sme v priebehu roka fotky z vrcholov Koruny, ale aj správy od tých, čo si trasu prešli. Skúsim to teraz napraviť –  aj vzhľadom na to, že od 15.6. je po sezónnej uzávere opäť otvorený chodník cez Veľký Rozsutec.

Ako prvá sa v roku 2015 výzvy zdolať na jeden záťah Korunu Oravy chytila geocachingová komunita. Prechod so sériou 8 sprievodných eventov je naplánovaný na najbližší víkend – 27.6.2015 – na pohodových 30 hodín (ale vydržať tak dlho na nohách nebude veru med lízať – ako poznáme z vlastných skúseností).

Ak sa nič nestane, budem pri tom (tentokrát bez tréningu a prípravy) a ak sa mi podarí zohnať podporný tím v základnom tábore, priebežné informácie sa budú objavovať aj na Facebooku. Držte nám palce! 🙂

Stránka naberá kontúry

Stránka už začína naberať reálne kontúry – skompletizovali sme popis Koruny Oravy, a pridali aj detailný rozpis celej trasy, určený hlavne pre tých, čo nepoznajú miestne pomery. Roman pre Vás práve dokončuje nádhernú a prehľadnú mapku (nezaprie v sebe grafika), ja som bol dnes s GPS zmapovať posledný chýbajúci článok, ktorý ešte stále čaká na svojho pokoriteľa – Vyšnokubínske skalky.

Teší nás tiež, že zatiaľ skoro každý, komu sme o Korune rozprávali, dostáva chuť vyskúšať si ju na vlastnej koži (okrem tých, čo si pri tom ťukajú na čelo, samozrejme).

Otvorených výziev zostáva veľa – prvý ženský tím; prvý, kto pridá aj Vyšnokubínske skalky; prvý čas do 16-14-alebo-12 hodín (aj takí sú)… alebo skrátka, prvý krát skúsiť spoznať svoje hranice a zažiť nové dobrodružstvo. Dajte nám o svojich plánoch vedieť – radi Vás podporíme!

Vitajte!

Rozhodli sme sa využiť pretrvávajúcu eufóriu z úspešného absolvovania Koruny, a pripraviť obsažnejšiu stránku, než predchádzajúcu dočasnú verziu, ktorú sme spustili 1.5.2014. Tá obsahovala len 3D reliéf prechodu. Už vtedy sme, bez ohľadu na to či Korunu niekedy prejdeme, chceli na jednom mieste zhromaždiť informácie o tomto bláznivom nápade. Všetkým sa nám páčil, a online informácií bolo poskromne.

Majte s nami počas dopĺňania obsahu prosím strpenie. Naším cieľom je postupne pridať podrobnosti o prechode (definíciu samotného prechodu, mapku, GPS záznam pre dobrodruhov, ktorí nepoznajú miestne pomery a nechcú zablúdiť) ako aj sledovať všetkých, ktorí sa o Korunu pokúsia, podporovať ich počas prechodu, a dať im priestor pre ich dojmy po úspešnom absolvovaní trasy.