Úprava trasy v Zázrivej

Nová trasa zatiaľ nie je vyznačená v teréne, ale zdá sa, že obchádzka súkromných pozemkov v úseku z obce cez Borkovú mláku povedie po neďalekej lúke a hrebienku, a pri prírodnej pamiatke „Bôrická mláka“ sa pripojí na pôvodnú trasu. Povedie teda zhruba v trase, kadiaľ tento rok viedol cykloprechod Zázrivským chotárom.

Podklady pre okruh Koruny Oravy budeme aktualizovať až vtedy, keď bude nové trasovanie definitívne potvrdené (a snáď aj vyznačené v teréne). Chodník sme si ale kontrolne prešli v nedeľu 21.7. a dávame k dispozícii na stiahnutie samostatný segment pre GPS, aj interaktívny náhľad na turistickej mape freemap.sk, aby ste nezablúdili. 🙂

Pri porovnaní GPS záznamov to s novou trasou vychádza na predĺženie dĺžky o približne 450 metrov, a pribudnú aj nejaké tie výškové metre, keďže obchádzka ku Borkovej mláke vedie cez malý kopček – odhadom asi 40 m.

Sezóna na Rozsutci začína

A spolu s ňou aj možnosť absolvovať celú trasu Koruny Oravy – sezónna uzávera chodníka na Veľký Rozsutec totiž končí práve dnes – 15.6. Ako minulý rok, aj teraz sa nám črtá úprava trasy – tentokrát v Zázrivej. Zatiaľ bohužiaľ nevieme akú bude mať podobu.

Červeno značený turistický chodník (medzinárodná diaľková turistická trasa E3) v úseku zo Zázrivej na Borkovú mláku, sa stal obeťou nárokov majiteľa pozemkov, cez ktoré vedie. Pôvodné značenie bolo už v roku 2018 odstránené, a pozemok je označený výstražnými tabuľkami. Podľa našich informácií sa dohoda s majiteľom pozemkov nečrtá, zrejme teda bude musieť dôjsť k jeho preloženiu a pretrasovaniu. Akonáhle budeme vedieť viac, upravíme popis trasy aj súbory pre GPS.

Prajeme všetkým krásnu turistickú sezónu, a ak už žhavíte topánky a chystáte sa absolvovať trasu Koruny Oravy, dajte nám vedieť – budeme pocitvo držať palce! 🙂

Úprava trasy vo Vyšnom Kubíne

Aktualizovaný popis trasy s interaktívnou mapkou a rovnako aj GPS súbory sú k dispozícii, po krátkej úvahe sme sa rozhodli pre variantu cez sedlo pri Cyrilometodskom kríži s odbočením a malým okruhom cez vrchol Tupej skaly. Keďže pôvodná cestička zanikla, hľadali sme vhodné a schodné alternatívy, a zvolená trasa sa zdá byť najschodnejšia (cez lúky vedie pomerne zreteľná poľná cesta) a tiež najjednoduchšia pre navigáciu (nižšie riziko zablúdenia). Zároveň pri tomto trasovaní zostala zachovaná aj celková dĺžka Koruny Oravy (rozdiel je rádovo v desiatkach metrov) aj prevýšenie.

Ak by vás predsa len lákala pôvodná trasa cez sedlo medzi Ostrou a Tupou skalou, alebo by ste pred záverom trasy prekypovali nadbytkom energie 🙂 je možné ju absolvovať mierne širším oblúkom než pôvodne, obchádzkou popod vedenie vysokého napätia. Táto varianta je dlhšia približne o 300 metrov s rovnakým prevýšením, a poskytuje výhľad na masív Ostrej skaly, no zároveň vedie cez lúky, kde v lete nemusí byť zreteľný chodníček. Táto varianta sa nachádza ako samostatný GPX segment v súboroch na stiahnutie, spolu s hlavnou trasou.

Na záver upozornenie: na Tupej skale vedú trasy po okraji skalného útesu, a kvôli nepresnostiam GPS vás navigácia môže viesť do nebezpečného terénu. Dávajte si pozor najmä ak tento úsek absolvujete v noci po tme, a tieto miesta nepoznáte. Bezpečným orientačným bodom by v takom prípade pre vás mali byť veže vysielačov na vrchole Tupej skaly.

Novinky na stránke

Už za necelé tri týždne bude trasa Koruny Oravy priechodná bez obmezdení – 15.6. sa končí každoročná sezónna uzávera Veľkého Rozsutca (úsek od sedla Medzirozsutce po sedlo Medziholie). Pri tejto príležitosti sme trochu oprášili aj stránku, modernizovali sme na bezpečnejší protokol https, a hlavne sme opravili interaktívnu mapku, ktorá už nejaký čas nebola funkčná.

Najdôležitejšou zmenou však bude úprava trasy v oblasti Vyšnokubínskych skaliek. Vyšný Kubín sa rozrastá, a pôvodná lesná cestička do sedla medzi Tupou a Ostrou skalou už úplne zanikla – musela ustúpiť výstavbe rodinných domov. Trasa tak ako je k dispozícii na stiahnutie je v súčasnosti nepriechodná. Miestny prieskum a mapovanie alternatív už máme za sebou, údaje ešte musíme spracovať a pripraviť nové podklady, všetko bude onedlho k dispozícii.

Jún je s krátkymi nocami ideálnym časom na prechod Koruny Oravy, už trénujete?
Ak sa na Korunu chystáte, dajte nám vedieť. 🙂

Zimný prechod Koruny Oravy

Ako príjemné osvieženie v aktuálnej vlne horúčav nám v tieto dni prišla reportáž z prvého známeho zimného prechodu Koruny Oravy. V decembri 2016 sa naň odhodlali Pavol s Ivanom. Ako toto náročné podujatie dopadlo sa dočítate nižšie – článok zverejňujeme v plnom znení, a je to veru čítanie na jeden hlt! 🙂

Keď ma Ivo oslovil s otázkou, že čo poviem na zimný prechod Koruny Oravy, tak som bez váhania povedal že idem do toho! Až neskôr keď som sa nad tým trochu zamyslel, tak som si uvedomil, že je to celkom úlet a predstava ako sa brodíme po pás v snehu ma trochu uzemnila… Kľúčom k úspechu bude vybrať vhodný termín, keď bude málo čerstvého snehu a zároveň bude trochu mrznúť, aby sme mohli kráčať bez brodenia a neboli totálne zmáčaní. Pokračovať v čítaní

Mapky konečne k dispozícii

Podarilo sa zrealizovať menšiu aktualizáciu stránky, a konečne sú k dispozícii aj mapky. Na stránke „Trasa prechodu“ odteraz nájdete okrem slovného popisu aj interaktívnu turistickú mapu zo servera Freemap.sk s celým okruhom. Pokiaľ ste zvyknutí používať mapy od hiking.sk, trasa Koruny Oravy je k dispozícii samozrejme aj na serveri turistickamapa.sk.

Pripravili sme aj jednoduchú mapku vhodnú pre farebnú aj čiernobielu tlač vo forme 2-stranového letáčika, a k dispozícii je tiež GPS záznam aby ste sa v noci nestratili. Toto všetko nájdete v sekcii „Na stiahnutie„.

Nová sezóna začína

Zajtra to bude presne rok od publikovania poslednej novinky, a za ten čas sme boli aktívnejší viac na Facebooku než tu – pridávali sme v priebehu roka fotky z vrcholov Koruny, ale aj správy od tých, čo si trasu prešli. Skúsim to teraz napraviť –  aj vzhľadom na to, že od 15.6. je po sezónnej uzávere opäť otvorený chodník cez Veľký Rozsutec.

Ako prvá sa v roku 2015 výzvy zdolať na jeden záťah Korunu Oravy chytila geocachingová komunita. Prechod so sériou 8 sprievodných eventov je naplánovaný na najbližší víkend – 27.6.2015 – na pohodových 30 hodín (ale vydržať tak dlho na nohách nebude veru med lízať – ako poznáme z vlastných skúseností).

Ak sa nič nestane, budem pri tom (tentokrát bez tréningu a prípravy) a ak sa mi podarí zohnať podporný tím v základnom tábore, priebežné informácie sa budú objavovať aj na Facebooku. Držte nám palce! 🙂

Stránka naberá kontúry

Stránka už začína naberať reálne kontúry – skompletizovali sme popis Koruny Oravy, a pridali aj detailný rozpis celej trasy, určený hlavne pre tých, čo nepoznajú miestne pomery. Roman pre Vás práve dokončuje nádhernú a prehľadnú mapku (nezaprie v sebe grafika), ja som bol dnes s GPS zmapovať posledný chýbajúci článok, ktorý ešte stále čaká na svojho pokoriteľa – Vyšnokubínske skalky.

Teší nás tiež, že zatiaľ skoro každý, komu sme o Korune rozprávali, dostáva chuť vyskúšať si ju na vlastnej koži (okrem tých, čo si pri tom ťukajú na čelo, samozrejme).

Otvorených výziev zostáva veľa – prvý ženský tím; prvý, kto pridá aj Vyšnokubínske skalky; prvý čas do 16-14-alebo-12 hodín (aj takí sú)… alebo skrátka, prvý krát skúsiť spoznať svoje hranice a zažiť nové dobrodružstvo. Dajte nám o svojich plánoch vedieť – radi Vás podporíme!

Vitajte!

Rozhodli sme sa využiť pretrvávajúcu eufóriu z úspešného absolvovania Koruny, a pripraviť obsažnejšiu stránku, než predchádzajúcu dočasnú verziu, ktorú sme spustili 1.5.2014. Tá obsahovala len 3D reliéf prechodu. Už vtedy sme, bez ohľadu na to či Korunu niekedy prejdeme, chceli na jednom mieste zhromaždiť informácie o tomto bláznivom nápade. Všetkým sa nám páčil, a online informácií bolo poskromne.

Majte s nami počas dopĺňania obsahu prosím strpenie. Naším cieľom je postupne pridať podrobnosti o prechode (definíciu samotného prechodu, mapku, GPS záznam pre dobrodruhov, ktorí nepoznajú miestne pomery a nechcú zablúdiť) ako aj sledovať všetkých, ktorí sa o Korunu pokúsia, podporovať ich počas prechodu, a dať im priestor pre ich dojmy po úspešnom absolvovaní trasy.